Rowerki biegowe stają się coraz bardziej popularne wśród najmłodszych dzieci. Można upatrywać tutaj dwa główne powody: lubimy spędzać aktywnie czas ze swoimi pociechami i chcemy aby jak najwcześniej rozpoczęły przygodę z rowerem a z drugiej strony rowerek biegowy jest doskonałym sprzętem do wyćwiczenia utrzymywania równowagi i dzięki niemu dziecko szybciej jest w stanie rozpocząć jazdę na zwykłym rowerku bez bocznych kółek.

Jaki wiek jest odpowiedni do rozpoczęcia jazdy na rowerku biegowym?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy powinniśmy kupić pierwszy rowerek biegowy? To kiedy nasze dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przygody z rowerkiem jest sprawą indywidualną każdego dziecka. Na pewno zanim dziecko wsiądzie na swój pierwszy rowerek biegowy powinno mieć już za sobą etap nauki chodzenia. Jeśli w miarę stabilnie potrafi poruszać się pieszo to można przymierzyć się do rowerka biegowego.

Czym się kierować przy wyborze rowerka biegowego?

Jest kilka rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rowerek biegowy dla naszego dziecka. Zacznijmy od podstawowych rzeczy jak choćby waga, materiał z którego jest wykonany, czy rodzaj kół. Inną kwestią są względy estetyczne. Kolorystyka, ulubione postacie bajkowe to niektóre z tych rzeczy które w oczach dziecka są najważniejsze. Wybierając rowerek dla dziecka pamiętajmy o tym aby wybrać taki który będzie podobał się dziecku także ze względu na to, że np. kojarzy mu się np. z ulubioną bajką. Warto także wspomnieć o tym, że na rynku dostepne są rowerki 2w1 czyli takie które moga być zarówno rowerkami biegowymi jak i rowerkami trójkołowymi.

Wielkość rowerka biegowego

Jest to jedno z głównych kryteriów jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze rowerka biegowego dla dziecka. Podstawowa zasada jest taka, że dziecko siedząc na rowerku powinno podczas odpychania mieć lekko ugięte nogi w kolanach. Pamiętajmy, że rowerki biegowe mają zazwyczaj regulowane siodełko co znacznie poprawia możliwość regulacji i dopasowanie odpowiedniej wysokości do naszego dziecka.

Metalowy czy drewniany rowerek biegowy?

Wybór rowerka biegowego wcale nie jest taki prosty. W pewnym momencie zadajemy sobie pytanie o materiał z które powinien być wykonany rowerek? Drewniany czy metalowy? Metalowy czy drewniany? Zazwyczaj wydaje nam się, że drewniane rowerki będą lżejsze od metalowych – de facto można na rynku spotkać rowerki drewniane także cięższe od metalowych. Chcąc odpowiedzieć na pytanie z jakiego materiału powinien być wykonany rowerek wydaje się, że nie ma to większego znaczenia a jedynym wyznacznikiem powinno być to aby kierować się przy wyborze tym co nam się bardziej podoba.

Rowerek z hamulcem

Rodzaj kół i co z tym hamulcem?

Na rynku dostępne są rowerki biegowe z pompowanymi kołami oraz rowerki biegowe z piankowymi kołami. W związku z powyższym pojawia się pytanie które kółka są lepsze? Otóż odpowiedź brzmi, że każdy rodzaj ma swoje zalety i wady.

W przypadku kółek piankowych zaletą jest na pewno niższa waga oraz to, że nie będziemy mieć problemu z przebitą oponą. Co prawda po kilku latach intensywnego użytkowania może się okazać, że pianka zostanie uszkodzona. Z drugiej strony kółka piankowe zazwyczaj pozbawione są bieżnika co ma niewątpliwie negatywny wpływ na przyczepność zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

W przypadku kółek pompowanych i zaletą jest zdecydowanie lepsza przyczepność a to ma ogromne znaczenia zwłaszcza początkowej fazie nauki jazdy na rowerku. Dlatego patrząc na wybór kół z pkt widzenia bezpieczeństwa zdecydowanie lepiej wybrać jest rowerek biegowy z pompowanymi kółkami.

Jeśli jesteśmy przy bezpieczeństwie to warto zastanowić się nad tym czy hamulec ręczny w który wyposażone są niektóre dostępne na rynku rowerki jest istotnym elementem wyposażenia. Otóż uważam, że kupno rowerka biegowego z hamulcem ręcznym ma dwie zalety. Po pierwsze dziecko nauczy się od początku używania hamulca ręką i łatwiej będzie w przyszłości gdy przesiądzie się na większy rower, po drugie względy bezpieczeństwa i konieczność nagłego wyhamowania (pomimo niewielkich prędkości) – może się okazać, że szybciej zatrzyma się przy użyciu hamulca ręcznego aniżeli siły własnych nóg.