Gdy przyjdzie pora na wybór hulajnogi dla naszego dziecka to ilość ofert w tym zakresie może przyprawić ból głowy. Czym się kierować, jak wybrać odpowiednią hulajnogę dla 3, 4, 5 i 6 latka? To pytanie zadajemy sobie często gdy stajemy przed tym trudnym wyborem. A okazuje się, że jak dobrze wybrać hulajnogę dla dziecka wcale nie musi być to trudne zadanie. Fakt faktem, że hulajnogi dla dzieci kilka lat temu zyskały na popularności i są doskonałym prezentem dla dziecka. Oferta jest bardzo bogata i jest w czym wybierać. Począwszy od klasycznych hulajnóg po te bardziej nowoczesne np. hulajnogi ze świecącymi kółkami czy hulajnogi 3w1 czyli hulajnoga i jeździk.

Jaki wiek jest odpowiedni do rozpoczęcia jazdy na hulajnodze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy powinniśmy kupić pierwszą hulajnogę? To kiedy nasze dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przygody z hulajnogą jest sprawą indywidualną każdego dziecka. Na pewno zanim oddamy dziecku do użytkowania hulajnogę powinno mieć już za sobą etap nauki chodzenia i powinno potrafić utrzymywać równowagę na jednej nodze.

składana hulajnoga

Czym się kierować przy wyborze hulajnogi?

Jest kilka rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając hulajnogę dla naszego dziecka. Najważniejsze z nich to:

odpowiednio dobrany rozmiar hulajnogi – podstawowe kryterium wyboru. Pamiętajmy o tym, że nie da się kupić większej hulajnogi po to aby dziecko przez długi czas używało jednej. Hulajnoga musi być dopasowana do wagi i wzrostu dziecka;

kierownica regulowana czy nie – kolejne kryterium wyboru hulajnogi dla dziecka i niezwykle istotne w celu odpowiedniego dopasowania do wzrostu naszego dziecka. Regulacja w pionie to minimum jakie powinna mieć hulajnoga. Dobrze gdy można obracać ją o 360 stopni oraz składać – to z kolei ułatwi przewożenie hulajnogi np. w samochodzie;

hamulec tylko nożny czy także ręczny – zazwyczaj hulajnogi są wyposażone w hamulec nożny, który używa się poprzez naciśnięcie nogą osłonki tylnego kółka. Niektóre modela mają także hamulec ręczny, który zdecydowanie polecam i jest rozwiązaniem lepszym z punktu widzenia bezpieczeństwa;

kółka plastikowe czy kauczukowe – niewiele osób zwraca na to uwagę a jest to istotne pod kątem wytrzymałości kółek w trakcie użytkowania hulajnogi. Kółka plastikowe są zdecydowanie mniej wytrzymałe od kauczukowych. To powoduje, że szybciej będą ulegały zniszczeniu np. pęknięciu podczas jazdy. Zdecydowanie lepiej jest wybrać hulajnogę z kółkami kauczukowymi.

Hulajnoga dla 3 latka – jaką wybrać?

Dla najmłodszych dzieci rozpoczynających swoją przygodę z hulajnogą zdecydowanie polecane są hulajnogi na 3 kółkach lub hulajnogi łączące 3 funkcje tj. jeździk, hulajnoga z siedziskiem i sama hulajnoga.

hulajnoga z jeździkiem

Hulajnoga dla 4 latka – jaką wybrać?

W przypadku 4 latków którzy już wcześniej jeździli na hulajnodze trójkołowej jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie nauki jazdy na hulajnodze z dwoma kółkami. Pamiętajmy, że dla młodszych dzieci należy wybierać w miarę możliwości lekkie hulajnogi tak aby sama waga nie była przeszkodą do bezpiecznej jazdy.

hulajnoga na 2 kółkach

Hulajnoga dla 5 i 6 latka – jaką wybrać?

W przypadku starszych dzieci zdecydowanie polecane są hulajnogi z dwoma kółkami. Odpowiednio dobrana hulajnoga do wzrostu dziecka i dodatkowo z możliwością regulacji wysokości kierownicy sprawi, że dziecko przez kilka sezonów będzie mogło cieszyć się z hulajnogi. Dla dzieci w tym wieku warto rozważyć hulajnogi z większymi kółkami.